پنج شنبه، 11 آذر 1400

متاسفانه در برابر ورود داروهای جدید به فهرست دارویی مقاومت مشاهده می شود

منتشر شده در دسته بندی اطلاعیه ها یکشنبه, 23 شهریور 1399 10:04
به این مطلب امتیاز دهید
(0 رای)

 132

دکتر فاطمه نعمت‌پور، مدیر عامل شرکت رادین زیست فناور در مصاحبه ای با روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی کشور روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی کشور گفت: بدیهی است که تخصیص ارز در شرایط بحرانی ناشی از تحریم بسیار کمک کننده می باشد، ولی درحالیکه واردکنندگان مشمول دریافت ارز می باشند، متاسفانه تولید کننده نوپا که هنوز به محصول نهایی نرسیده و در فاز خرید مواد اولیه، تجهیزات و راه اندازی واحدهای تولیدی با هزینه های گزاف و غیر منطقی کنونی است فاقد این حمایت می باشند.

دکتر نعمت پور در مورد مشکلات شرکت‌های تولید کننده محصولات بیوسیملار جهت ورود به فهرست دارو گفت: متاسفانه در برابر ورود داروهای جدید به فهرست دارویی مقاومت مشاهده می شود که مغایر با چشم انداز اعلام شده توسط مقام معظم رهبری مبنی بر جهش تولید در کشور می باشد. البته بخشی از این مقاومت جهت جلوگیری از واردت داروهای مد نظر می باشد. اما با توجه به اینکه در یک چشم انداز وسیع ایران عزیز می بایست همگام با سایر کشورها به جدیدترین محصولات دنیا در حوزه های درمانی و دارویی دستیابی داشته باشد. به نظر تغییر قوانین و ایجاد قوانین جدید بازدارنده واردات راهگشا خواهد بود و ورود داروهای جدید به فهرست دارویی کشور را تسهیل خواهد نمود.

مدیرعامل شرکت رادین زیست فناور در ادامه به چند مورد از مشکلاتی که شرکت های نوپا در حال دست و پنجه نرم کردن با آن ها هستند اشاره کرد و اظهار داشت: اگرچه سیاست‌های حمایتی ای مشاهده می‌شود، اما این سیاست ها عمدتا بر شرکت های مادر و تولید کنندگان اصلی و با قدرت و نفوذ بالا متمرکز می باشند. حمایت از شرکت های نوپا و نوظهور که هنوز در مراحل تحقیق و توسعه بوده و محصولی برای ارائه ندارند، به شدت کمرنگ بوده و عملا حمایت خاصی از شرکت هایی که در فاز ابتدایی رشد قرار دارند صورت نمی گیرد. لازم است مسئولین ذی ربط این را درک کنند که برخلاف تصورشان، همانطور که حمایت از بنگاه های تولیدی در هر سطح و وسعتی لازم می باشد، حمایت از بنگاههای تولیدی نوپا بسیار ارجح تر و واجبتر می باشد و امیدواریم روزی این تفکر در حمایت ها حاکم شود.

دکتر نعمت پور تأکید کرد منظور از حمایت تنها حمایت مالی نبوده و شامل حمایت در تسهیل فرایندهای پیچیده اداری مرتبط، حمایت های مالیاتی، بیمه، ارزی، گمرکی، کمک به فروش و صادرت و.... نیز می باشد. اگرچه در چند سال اخیر شاهد تاسیس صندوق ها و ستادهایی حمایتی می باشیم ولی بعضی از انها با اهداف خود فاصله زیادی دارند و یکی از دلایل اصلی این امر مشکلات ناشی از قانون گذاری می باشد که نیازمند اصلاحات فراوان است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در پایان گفت: اگرچه حمایت هایی از تولید کنندگان محصول نهایی مثلا دارو صورت می گیرد، ولی این حمایت ها به تولید کننده مواد اولیه و میانی تعلق نمی گردد. چرا که تفکر حاکم اعتقاد کمرنگی به تولید مواد اولیه و میانی دارد. حال به دلیل تحریم ها این نیاز حس شده و امیدواریم هر چه زودتر دیدگاه حمایت واقعی از تولید مواد اولیه و حد واسط در کشور عزیزمان ایجاد شود.

مشاهده 158 بار آخرین به روز رسانی در یکشنبه, 23 شهریور 1399 11:05
برای نوشتن نظر وارد شوید
ارتباط با انجمن: لینک های مفید:
آدرس: تهران ، شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،خیابان عظیمی، پلاک 56 واحد 5
تلفن:  – 44668177 (21) 98+

    44671053 (21) 98+
تلفکس: 44631124(21) 98+
پست الکترونیک: info@sembio.ir
vezarat behdashtوزارت بهداشت vezarat sanatوزارت صنعت ghaza darooسازمان غذا و دارو
otagh bazarganiاتاق بازرگانی ایران moavenate elmiمعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری sandicaسندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران