پنج شنبه، 11 آذر 1400

مشکلات ورود به فهرست دارویی زمینه ساز قاچاق دارو است

منتشر شده در دسته بندی اطلاعیه ها یکشنبه, 23 شهریور 1399 13:44
به این مطلب امتیاز دهید
(0 رای)

dr. talebkhan

دکتر یگانه طالب خان گروسی استادیار زیست فناوری پزشکی مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی انستیتو پاستور ایران و مدیر عامل شرکت آرناژن در مصاحبه ای با روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی کشور در خصوص چالش‌های پیش روی ورود به فهرست دارویی کشور گفت: همان طور که وزير محترم بهداشت فرمودند درست است که در هيچ کجای دنيا هر دارويي را به راحتی وارد فهرست دارويي نمی‌کنند و يا اگر دارويي را وارد ليست کنند آن را بيمه نمی‌کنند و بازدهی اقتصادی آن دارو و بودجه کشور را در نظر می‌گيرند اما سوالی که در ذهن دست اندرکاران حوزه دارو و سلامت مطرح است اين است که آيا بهتر نيست که مجوز ورود به فهرست داروهايي که در سال‌های اخير در بازار دارويي دنيا وارد شده‌اند راحت‌تر صادر شود و در عوض به بيماران که عموماً برای بهبود بيماری به هر وسيله و شانسی تمسک می‌جويند اين اجازه يا به عبارتی فرصت داده شود تا خودشان بر اساس وضعيت اقتصادی خانواده به انتخاب داروی جديد اما مؤثرتر در درمان بپردازند؟ همه می‌دانیم که علاوه بر این مسائل، تجويز داروهای خارج از فهرست داروها زمينه را برای ورود غيرمجاز دارو يا به عبارتی قاچاق دارو فراهم می کند، فشار اقتصادی بيشتری به مردم تحميل میکند و امکان واردات داروهای تقلبي نیز زياد می‌شود.

مدیرعامل آرناژن همچنین درخصوص فرايند شتاب‌دهی و سازوکار و حمايت از شتاب دهنده ها اظهار داشت: سبد سرمايه‌گذاری شتاب‌دهنده و هزينه‌های آن از شاخص‌های مهم ارزيابی شتاب‌دهنده‌هاست. هرچه حمايت‌های بخش دولتی از شتاب دهنده‌ها بيشتر باشد، سرمايه‌گذاری‌های بخش خصوصی هم به دنبال اطمينان از اين مجموعه‌ها بيشتر خواهد شد. معاونت علمی و فناوری رياست جمهوری به عنوان اصلی‌ترين حامی شتاب‌دهنده‌ها با تعريف شاخص‌های عملکردی به ارزيابی و رتبه بندی شتاب دهنده‌ها و تخصيص حمايت ها به تناسب آنها میپردازد. به عبارتی ايجاد فضای رقابتی- حمايتی- نظارتی در بين شتاب دهنده ها ضروری است. از طرف ديگر برگزاری نمايشگاه‌هايي مثل ايران فارما فرصت و امکان خوبی را برای معرفی شتاب دهنده‌ها می‌دهد.

دکتر طالب‌خان صدور مجوزهای سازمان غذا و دارو را يکی از عوامل تأثيرگذار در تسريع فعاليت شرکت های دارويي و غذايي دانست و افزود درست است که داروهای توليد شده با سلامت مردم سروکار دارد و بايستی سازمان غذا و دارو حساسيت ويژه ای به خرج دهد اما به نظر می رسد که گاهاً اين فرايندها با شعار سال که جهش توليد می باشد هماهنگی ندارد از این رو لازم است که به طور منظم جلساتی ميان مسئولين سازمان با مديران ارشد حوزه دارو و درمان و نيز مديران شتاب دهند ها وجود داشته باشد تا ظرفيت ها و توانايي های استارتاپ ها در زمينه رفع نيازهای داخلی مشخص گردد چراکه برای جهش توليد بايستی فرصت ها را غنيمت شمرد. شرکت های دانش بنيان با رفع نيازمندی های داخلي مانع از ورود محصولات با برندهای نامعتبر و بدون نام و نشان خواهند شد.

البته منظور من از اين حمايت ها و تسريع فرايند صدور مجوزها قطعاً به معناي دور زدن قانون و يا کاهش حساسيت سازمان غذا و دارو نيست بلکه بايستی سيستم نسبت به پيشنهادات ارائه شده از طرف شرکت ها منعطف بوده و آنها را مورد بررسی قرار دهد. تسريع روند صدور مجوزهای هر محصول خواسته ای است که می تواند در دنيای رقابت تجاری شرکتها يکی از فاکتورهای مهم در موفقيت و يا شکست يک تيم يا شرکت باشد.

مدیرعامل آرناژن فارمد، آشنا نبودن شرکت های نوپا با سيستم های بازرگانی و عدم آشنايي با وضعيت بازار از مشکلات و چالشهای اين شرکتها است. عدم آشنايي‌با روش کار گمرک، تجارت داخلی و زيرساختهای بازرگانی و تجارت بين الملل، عدم آشنايي با موارد حقوقي مرتبط، عدم وجود تيم های بازرگانی قوی و عدم وجود منابع مالی قوی قطعاً در تمامی زمانها و خصوصاً شرايط تحريم برای شرکت های نوپا مشکل ساز خواهند بود. وجود ظرفيت های خالی در بسياری از کارخانه های توليدی داخلی که می توانند امکان توليد قراردادی را برای شرکت های تازه تأسيس فراهم کنند يکی از راهکارها در پيشرفت اين شرکتها می باشد. بی ثباتی نرخ ارز مشکل ديگری است که شايد با آسان نمودن شرايط تخصيص ارز و صادرات دارو خصوصاً به کشورهای همجوار بتوان بر اين مشکلات حاصل از تحريم غلبه نمود.

مشاهده 274 بار آخرین به روز رسانی در چهارشنبه, 03 دی 1399 14:23
برای نوشتن نظر وارد شوید
ارتباط با انجمن: لینک های مفید:
آدرس: تهران ، شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،خیابان عظیمی، پلاک 56 واحد 5
تلفن:  – 44668177 (21) 98+

    44671053 (21) 98+
تلفکس: 44631124(21) 98+
پست الکترونیک: info@sembio.ir
vezarat behdashtوزارت بهداشت vezarat sanatوزارت صنعت ghaza darooسازمان غذا و دارو
otagh bazarganiاتاق بازرگانی ایران moavenate elmiمعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری sandicaسندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران